بیایید یک شبه ثروتمند شویم

اگر واقعا فکر می‌کنید یک شبه میتوان ثروتمند شد پیشنهاد می‌کنم همین الان این نوشته را رها کرده و در اینستاگرام خود شومن هایی را که پورشه اجاره میکنند فالو کنید تا با آموزش یک شبه ثروتمند شدن یک شبه ثروتمند شوند.

اما هدف من از نوشتن این مطلب این است که به بررسی دیدگاه‌هایی که بصورت سیستماتیک به ما آموزش داده شده‌اند بپردازیم. شاید این روزهای قرمز بورسی تنها فرصتی باشد که بتوان این پدیده هیجان بدون زحمت-بدون دانش ثروتمند شدن را بررسی کرد.

امروز جوان ایرانی بدون اطلاع از قیمت ملک در محله خود از قیمت سهام شرکتی در آن سوی کشورش با خبر است. او نمی‌داند چه کسب و کاری سودده است و چه فرصت‌های کارآفرینی خوبی در رکود نمایان می‌شوند که می‌تواند با چند ماه تلاش در آنها شروع به تولید ارزش در اقتصاد و جامعه محلی خود بنماید. هزینه فعالیت در بورس اطلاع از اخبار و پیامدهای منفی آن است، اخباری که شاید در دورترین مناطق جهان اتفاق می‌افتند و مهمتر از اخبار محلی برای یک انسان نباشند ولی روی کلیت بازار و سهام بورسی تاثیرگذارند. اما هزینه فعالیت ارزش‌آفرین چیست؟ چقدر اخبار سیاست در مسیر آن موثر است؟ آیا فعالیت یک حزب کمونیستی در آفریقای مرکزی فاکتوری مهم در میزان موفقیت این کسب و کار است؟ تمرکز و حس مثبت ناشی از تمرکز چقدر موثر است؟

البته طبیعتا به این دیدگاه هم انتقاداتی وارد باشد مثلا بی ثباتی و رکود و تورم همزمان را مانع رشد ببینیم. جواب من این است که هر کس خود انتخاب می‌کند و زندگی ما پر است از همین تریدآف ها. حداقل من انتخاب میکنم بعد از ۶ سال فعالیت در بورس ایران بیشتر تمرکزم را روی بازارهای دیگر بگذارم، به توسعه فردی و آموزش خودم بیشتر بپردازم و تایم اضافه شده را روی تخصص خودم یعنی مشاوره مدیریت و مارکتینگ سرمایه گذاری کنم.

طبق تجربه ناقص و غیرعلمی من کسب و کارهایی که در رکود شروع به کار کرده اند عموما موفق تر بوده و در دوران رونق اقتصادی رشدهای فضایی را تجربه کرده اند.

Aryan Kian ۱۳۹۹/۰۶/۱۷ ۰ اقتصاد دیجیتال، توسعه فردی

نظرات کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید