چگونه در جنگ سرد با رقبا به خود استراحت بدهیم؟

احتمالا بازی‌های ایران با اسپانیا و پرتغال در جام‌ جهانی را به یاد دارید که تا دقایقی که ایران عقب نبود، بازیکنان در یک بازی فشرده و تدافعی هریک، نفری از تیم مقابل را به‌ شدت تحت‌ تعقیب داشتند؛ ولی به‌محض گل خوردن کاملا بازی هجومی و زیبایی از خود نشان می‌دادند، به گونه ای که سرمربی رئال مادرید گفته بود ایران بجای بازی دفاعی، با بازی هجومی می‌تواند رقبا را شکست دهد.

زیبایی بیزینس‌های عالی هم در همین موضوع نهفته است؛ برای این که بتوانیم همانند آن‌ها رشد کنیم باید فکر کنیم و برای فکر کردن به وقت نیاز داریم و برای آزادسازی وقت باید کمی از روزمرگی های رقابت طاقت فرسا دست برداشته و استراحت کنیم.

انتهای تفکر جنگ سرد تسلیحاتی در کسب‌وکار بن‌بست است. بن‌بستی که ما را تدافعی می‌کند. بجای proactive بودن reactive خواهیم شد و در روزمرگی‌های عملیاتی روزانه غرق می‌شویم و بجای یافتن راه‌حل‌های اساسی برای مسائل زیربنایی، مشغول پیدا کردن راه‌حل‌هایی موقت برای مسائل سطحی خواهیم شد. این گونه کسب‌وکارهای تدافعی بجای تفکر رو‌به‌جلو فقط به گذشته می‌اندیشند و هیچ‌وقت رهبر بازار نخواهند شد بلکه همیشه مقلد خواهند بود.

مثال این موضوع، اپل در بازار اسمارت‌فون ها است که خلاقیت را به حداکثر رسانده و حتی در بسیاری موارد تکنولوژی ضعیف‌تر آن بر رقبای قوی‌تر اما تدافعی پیروز می‌شود و حتی موارد اشتباه آن کپی می‌شود و در این جنگ سرد همیشه حداقل تا امروزی که این متن را می‌نویسم اپل برنده بدون منازع بوده ‌است.

حالا باید چکار کنیم؟

۱- به رقابتی که استرس‌زا باشد مثل آب خوردن “نه” بگوییم.

۲-دنبال ویژگی‌های “کمتر” برای پیروزی در رقابت باشیم و حتی مواردی از امکانات خدمت/محصول خود را حذف کنیم.

۳-مسائل آسان‌تر را حل کنیم و مسائل سخت و هزینه‌بر را برعهده بقیه بگذاریم.

۴-کمتر کار کنیم. نه به این معنا که کم کاری کنیم! بلکه روی تعداد مسائل کمتری متمرکز شویم. اینگونه براحتی آب خوردن میتوانیم در جنگ سرد با رقبا به خود استراحت بدهیم (و حتی آنها را شکست هم بدهیم!)

نظرات کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید