چگونه از دسترسی نوه های خود به چت های امروز خود در سال ۱۴۳۰ پیشگیری کنیم؟

اگر به اپ‌استور سری بزنید این روزها تلگرام و سیگنال رتبه اول و دوم دانلود اپلیکیشن را به خود اختصاص داده‌اند. رسوایی جدید واتساپ، اپلیکیشنی نه چندان کاربردی و فشل، در رابطه با انتقال اطلاعات به فیسبوکِ “همیشه بدنام در حفظ حریم خصوصی” دلیل اصلی این موضوع است.

اما از نظر فنی این اطلاعات در چه مواردی برعلیه منافع اشخاص می‌توانند استفاده شوند؟

اولین نمونه رسوایی کمبریج آنالیتیکا بود که فیسبوک محتوای خصوصی افراد را در پکیج‌هایی از اطلاعات و دیتای خام در اختیار شرکتی قرار داد(فروخت) که تخصص این شرکت دستکاری ذهنی و روانی مردم است که به آن مهندسی اجتماعی نیز می‌گویند. مهندسی اجتماعی بیشتر با توده مردم سروکار دارد هر چند در اجرا ممکن است روی تک تک افراد متفاوت اجرا شود ولی شخصی آن طرف صفحه چت های شما را با اسم شما نمی‌خواند (هرچند به آن ها دسترسی دارد ولی لزومی به این کار نیست).

نمونه دوم فروش اطلاعات صاحبان سیمکارت یکی از اپراتورها وهمچنین فروش اطلاعات تراکنش‌های یکی از درگاه‌های پرداخت دنیا بود بطوری که شما می‌توانستید میزان خریدهای افراد یا آدرس صاحبان سیمکارت با اطلاعات شناسنامه‌ی هر کس را پیدا کنید. از این فرصت خیلی شرکت ها استفاده کردند و با توجه به تراکنش هر شخص آن‌ها را هدف تبلیغات ایمیلی و ربات‌های تلفنی و پیامک و… قرار دادند.

از این مثال ها فراوان است اما اگر هنوز حاضر به دیلیت اکانت واتساپ خود نیستید آماده باشید روزی نوه شما چت‌های شما را که به علت قدیمی شدن دیتابیس ارزان شده بخرد و برای سرگرمی، کلی شما را اذیت کند. از دسترسی نوه های خود به چت های امروز خود در سال ۱۴۳۰ اینگونه میتوانیم پیشگیری کنیم!

یکی از تیپیکال‌ترین پاسخ‌های ایرانی‌ها این است که “بابا ما چه اطلاعاتی داریم اصلا مهم باشه!؟” در پاسخ به این گروه باید گفت: بله اطلاعات شما مهم است چون یک مقوله کاملا “شخصی” است و سازمان‌های کمونیستی مسلکی مثل فیسبوک نباید به آن‌ها دسترسی داشته باشند. مگر شما عکس و فیلم ندارید؟ این که شخصی دیگر از محتوای تماس و پیام شما با عزیزانتان اطلاع داشته باشد چیز خوبیست؟ از همه این‌ها گذشته، اطلاعات در حجم کلان بر علیه همه مردم استفاده می‌شود و محافظت من و چند میلیون نفر ایرانی کافی نیست بلکه باید اکثریت غالبی دانش حفظ اطلاعات شخصی و سواد رسانه‌ای لازم را داشته باشند.

Aryan Kian ۱۳۹۹/۱۰/۲۳ ۰ دسته‌بندی نشده

نظرات کاربران

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید